Parašė ozzWANTED· 2008 Bir. 29 00:06:27
#157
Marse atrastas vanduo
2008-06-20 14:31
blog.wired.com
Marse yra vandens – tai patvirtino „NASA“ mokslininkai ištyrinėję šiuo metu Marse dirbančio „Phoenix“ zondo atsiųstas nuotraukas. Nuotraukose užfiksuoti du nedideli, iš išvaizdos vandens ledą primenantys gabalėliai, kuriuos atkasė bei keturias dienas stebėjo zondas.
Teigti, jog šie nedideli baltos medžiagos gabalėliai yra sušalęs vanduo mokslininkai galėjo tik po detalios nuotraukų analizės. Pastebėta, jog per kelias dienas baltos, ledą primenančios medžiagos gerokai sumažėjo – ji ištirpo. Mokslininkai teigia, kad tai akivaizdus įrodymas, jog Marse yra vanduo.
Marso zondo misijos pagrindinė užduotis buvo rasti vandens ledą o antraeilė, bet ne mažiau svarbi į – jį išanalizuoti. Taigi pirmasis žingsnis, anot „NASA” mokslininkų, yra įgyvendintas. Zondas šiuo metu akylai stebės bei tirs ledo mėginius.
©alfa.lt
http://www.alfa.lt/straipsnis/c7...
============================
Marse kadaise lijo lietus
2008-06-27 13:08
blog.wired.com
Anot naujos Berkeley universiteto mokslininkų atliktos geocheminės analizės, kadaise ant Marso paviršiaus krito lietaus lašai. Tiesa, tas „kadaise“ buvo prieš porą milijardų metų.
Remdamiesi grunto pavyzdžių analize iš penkių senesnių misijų į Marsą ir lygindami jas su duomenimis iš sausiausių žemės vietų, mokslininkai padarė išvadą, kad vanduo, ko gero, visgi krito iš viršaus, o ne tryško iš po žemės, kaip buvo manoma anksčiau.
„Gruntas – tarsi netobulas klimato kaitos įrašas“ – teigia Ronald Amundson, Berkeley universiteto ekosistemų mokslų profesorius ir studijos autorius – „galime ištirti grunto chemiją ir taip išgauti informaciją apie klimato istoriją“
Admunson pastebi, kad Marso grunte sulfatų sluoksnis yra virš chloridų – šitoks susisluoksniavimas atsiranda vandeniui judant iš atmosferos į regolitą kai kuriose žemės vietose.
Nors mokslininkas nėra galutinai įsitikinęs, ar Marso krituliai buvo sniegas, šlapdriba ar lietus, akmenų reagavimas su krituliais leidžia manyti, kad vanduo, pasiekęs Marso paviršių, buvo skystas.
Šią studiją šį mėnesį bus galima rasti tarptautinės geochemikų bendruomenės mokslinis žurnalas „Geochimica Cosmochimica Acta“.
©alfa.lt
http://www.alfa.lt/straipsnis/c7...
============================
NASA: Marso dirvožemis tinka šparagams
2008-06-27 13:20
BNS
Marso dirvožemis, regis, yra tinkamas auginti šparagams, ketvirtadienį pranešė NASA mokslininkai, paskelbdami amerikiečių kosminio aparato „Phoenix Mars Lander“ paimtų dirvožemio pavyzdžių analizės rezultatus.
„Tame dirvožemyje nėra nieko, kas trukdytų gyvybei. Iš tikrųjų ji atrodo labai tinkama“ – per telefoninę spaudos konferenciją sakė šio projekto vyriausiasis chemikas Samuelis Kounavesas (Samjuelis Kunavsas) iš Arizonos universiteto.
„Ten esantis dirvožemis yra beveik toks, kaip ir jūsų darže,“ – sakė S.Kounavesas. – „Labai puikiai galėtumėt auginti šparagus“.
Vienas kubinis Marso dirvožemio centimetras, kurį paėmė aparato roboto ranka, buvo patalpintas į vieną iš aštuonių aparato krosnių, kur palaipsniui buvo įkaitintas iki 1 000 laipsnių pagal Celsijų.
Kaip sakė S.Kounavesas, jo komanda „apstulbo“, kai „Phoenix Mars Lander“ atsiuntė analizės rezultatus.
„Iš esmės radome tai, kas, regis, yra būtinos maisto medžiagos gyvybei palaikyti – buvusiai, esamai ar būsimai“ – sakė S.Kounavesas.
Tarp rastų elementų yra magnis, kalis ir natris. „Turbūt yra ir kitų mineralų, ... dar analizuojame duomenis“ – pridūrė jis.
Ištirtas Marso dirvožemio pavyzdys paimtas nuo paviršinio sluoksnio, kuris, pasak mokslininkų, dengia ledo sluoksnį.
Birželio 20-ąją NASA mokslininkai paskelbė, jog „Phoenix Mars Lander“ patvirtino seną nuomonę, kad po Raudonosios planetos šiaurinio regiono paviršiumi glūdi ledas.
©alfa.lt
http://www.alfa.lt/straipsnis/c7...
Redagavo ozzWANTED· 2008 Bir. 29 00:06:02