Temos pavadinimas: WordPress, Shopify ir PHPFusion programuotojų bendruomenė :: Linkomanijos naujienos

Parašė Deiviux.eu· 2010 Vas. 11 20:02:58
#14

Atrodo, kad LANVA nusitaikė šiek tiek pagąsdinti piratus, manau daug kam yra įdomu kaip jie tai padarė. Pradžiai trumpai išsiaiškinkim Torrent protokolo esminius veikimo principus.

Torrent trackeriai atlieka centrinio serverio darbą. Jie kaupia informaciją apie kiekvieną torrentą ir vartotojus turinčius visą failą arba jo dalį, bet pačių torrentų turinio pas save nelaiko. Kiekvienas didelis failas yra suskaidomas į mažas dalis ir vartotojai, turintys tuos gabaliukus siunčia tiems, kurie tų dalių neturi. Kiekvienas vartotojas pasako torrent trackeriui kiek turi ir kokių dalių jam dar trūksta iki viso torrento parsisiuntimo. Tuomet torrent trackeris pasako maždaug taip: “Vartotojau 1, tą dalį kurios tu sakei, kad tau trūksta pasiimk iš Vartotojo 2, nes jis ją turi”. Vartotojas 1 gauna vartotojo 2 IP adresą, bendravimas su trackeriu tam laiko tarpui baigiasi ir vartotojų programos toliau tiesiogiai “tariasi” dėl konkrečios failo dalies parsisiuntimo. Kai užsimezga ryšys tarp Vartotojo 1 ir Vartotojo 2, abu jie sužino vienas kito IP ir MAC adresus (tinklo plokštės unikalus numeris), kad galėtų atlikti duomenų siuntimą. LANVA patys pripažįsta, kad turi paskyras didžiausiuose lietuviškuose trackeriuose. Viskas ką jie padarė, tai apsimetė Vartotoju 2, turinčiu visas sekamo nelegalaus torrento dalis ir paskutiniame etape, kuomet Vartotojas 1 bandydavo gauti reikalingą dalį iš LANVOS Vartotojo 2, jie tiesiog išsisaugodavo jo IP adresą. Šią informaciją parodo visos populiariausios Torrent klientinės programos.

Dabar keletas pasvarstymų:

1. Norėdami vartotojams nusiųsti piratinį torrent failą ar jo gabaliukus, pirmiausia tą torrent failą turėjo parsisiųsti patys. Tokiu atveju LANVA yra lygiai tokie patys piratai kaip ir tuos kuriuos jie nori nubausti.
2. Jų naudoti metodai neįrodo, kad Vartotojas 1 iš tikrųjų parsisiuntė visą failą, nes torrent protokolu failų gabaliukai gaunami iš kelių šaltinių. Tai tik įrodo, kad vartotojas potencialiai norėjo parsisiųsti duomenis. Analogija: aš turiu “įrankį” tai mane jau galit bausti už išprievartavimą dėl to kad pasižiūrėjau į gražią merginą.
3. Dėl kibernetinės policijos neprofesionalumo, vartotojai, kurių IP adresai pateikti policijai potencialiai gali netekti kompiuterio mažiausiai pusei metų.
4. Ištrynus visus nelegalius failus arba dar geriau perinstaliavus kompiuterį ir įdiegus Linux nebelieka jokių įrodymų apie nelegalią veiklą, bet tai neišgelbės nuo 3-ios problemos.
5. Jeigu vartotojo namuose nėra kompiuterio, nėra ir įrodymų, bet negi dabar visą laiką slėpsi kompiuterį, kol per artimiausius 3 mėnesius kriminalinė policija sureaguos į LANVOS pateiktą informaciją?
6. Ar nereikia įsidiegti programos į kompiuterį tam, kad būtum pripažintas piratu? Negi užtenka turėti instaliacinių failų kopiją? Juk kaip suprantu turi diegimo metu turi prieiti prie licencinės sutarties, kurioje parašyta apie nelegalų kopijavimą. Jei vartotojas parsisiuntė, bet neįsidiegė, tai negali būti laikomas piratu. Klausimas tik kaip su lietuviškų teismų kompetencija šiuo klausimu.

Viskas atrodo labiau viešųjų ryšių informacija, nei bandymas kovoti su piratavimu Lietuvoje. Vartotojai turi patys išmokti pirkti programinę įrangą ir muziką, o ne siųstis piratiniais kanalais, bet tam reikia Lietuvai pirma išbristi iš krizės.